Suwalszczyzna kraina jak baœn
RSS

Zielone Szkoły

                                                                                                          
   Oferta Zielonej Szkoły
w Ośrodku „Maniówka”  w Nowej Wsi 9, 16-402 Suwałki

Proponujemy ciekawą ofertę zielonych szkół organizowanych na bazie naszego Ośrodka. Nauka poprzez zabawę połączona z wypoczynkiem i poznawaniem Suwalszczyzny krainy jak baśń.
Poniżej znajdziecie Państwo jedną z propozycji, którą mozna modyfikować w różny sposób.

 

Ośrodek „Maniówka” położony jest na Suwalszczyźnie, w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. W pobliżu ośrodka znajdują się tereny spacerowe, teren rekreacyjny do gier  i zabaw, trawiasty kort tenisowy, pozioma ścianka wspinaczkowa, miejsce na wspólne ognisko, a także największa atrakcja: Wioska Wesołych Wędrowców – pierwsza z siedmiu wiosek tematycznych.

 

Ośrodek wyposażony jest w 13 pokoi 2, 3, 4 i 5 -osobowych z pełnym węzłem sanitarnym, hall wypoczynkowy z TV, wielofunkcyjną salę i jurtę tatarską oraz domki tematyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych, artystycznych, wieczorków tanecznych i dyskotek. Przy Ośrodku funkcjonuje również mała gastronomia.

 


PROGRAM POBYTU:

1 dzień - Baśniowym Szlakiem 1

Do Maniówki przybądź szybko, tutaj czas Ci zleci gibko!
Pełno zabaw i atrakcji, nie poczujesz już frustracji!
- bo to właśnie jest ten czas, żebyś mógł odwiedzić nas!


przyjazd grupy, zakwaterowanie, obiad

Po obiedzie zajęcia edukacyjno - rekreacyjne w Wiosce Wesołych Wędrowców z animatorem.

Animator w trakcie animacji przebrany jest za baśniową postać i prowadzi zajęcia edukacyjne w formie zabawy, wprowadzając dzieci w świat literatury M. Konopnickiej („O Janku Wędrowniczku” oraz „O krasnoludkach i o Sierotce Marysi”).

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z tajnikami życia wsi, ciekawostkami o zwierzętach, uczą się rozpoznawać rodzaje zbóż w wiatraku i słuchają opowieści o chlebie oraz poznają mechanizmy trzech rodzajów wiatraków.

 

Z punktu widokowego znajdującego się na szczycie wiatraka i z wykorzystaniem lornetek, obserwują różne formy krajobrazu w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego. Odczytają również temperaturę na największym tradycyjnym termometrze na świecie!

18.00 Kolacja „pod chmurką” z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek

   

2 dzień - W epokę lodowcową

Krainę ozów u siebie mamy i właśnie tu Cię zapraszamy!
Na dole widać jezior wiele, jedno z nich ma wielkie znaczenie – głębokość jego jest tak ogromna, że Pałac Kultury i Nauki schować zdoła.


8.00 – 9.00 śniadanie + suchy prowiant
9.30 – 17.00 Wycieczka autokarowa z przewodnikiem po Suwalskim Parku Krajobrazowym*
Przesyłki od Wikingów
W krainie ozów
Wisząca dolina
Nad „Polskim Bajkałem”
Suwalska Fudżijama
Smolniki – wizyta u „Pana Tadeusza”

 

*Suwalski Park Krajobrazowy (SPK) – powstał w 1976 roku jako pierwsza tego typu forma ochrony w Polsce. Trudno byłoby w Polsce znaleźć zakątek o piękniejszym krajobrazie i tak unikatowej przyrodzie, a wszystko to dzięki niezwykłej rzeźbie terenu. Na niewielkim obszarze (6284 ha) znajdziemy niespotykane nagromadzenie niepowtarzalnych, różnorodnych
i szczególnie wyrazistych form polodowcowych. To właśnie tu zobaczymy przykłady najpiękniejszych moren, kemów
i ozów. I tylko tu poznamy wiszącą dolinę i ogromne głazowiska. SPK to także kraina wysokich wzgórz oraz głębokich dolin i rynien, często wypełnionych jeziorami.  
18.00 obiadokolacja
19.00 - wieczór taneczno – rozrywkowy w jurcie tatarskiej

 

3 dzień - Baśniowym Szlakiem 1

8.00 – 9.00 śniadanie

Zajęcia edukacyjne w Interaktywnej Wiosce Rybaka,
gdzie poznajemy tajniki rybołówstwa  oraz sposoby łowienia ryb i ich rodzaje.

Opowieści Starego Zegara w Domku Kasi.

 

13.00 – 14.00 obiad
Warsztaty do wyboru z podziałem na grupy na zmianę:
I grupa uczestniczy w wybranych warsztatach (meteorologiczne, rzeźbiarskie, rękodzieło, ceramiczne lub kulinarne w zależności od wyboru (pieczenia chleba; pieczenia regionalnego ciasta – mrowisko; pokaz pieczenia sękacza z degustacją) –
II grupa - Quest nad Jezioro Gałęziste z animatorem. Gra terenowa z zagadkami, połączona ze spacerem po Wigierskim Parku Narodowym, ścieżkami edukacyjnymi –

18.00 kolacja
19.00 – warsztaty astronomiczne w planetarium

   

 


4 dzień - Kamedulskie Włości

Czy byłeś już w Wigierskim Parku Narodowym?
Nawet jeżeli tak – pomożemy Ci go odkryć na nowo.
U nas wilki, czaple, jeże – jak to słyszę, wręcz nie wierzę...


8.00 – 9.00 śniadanie

Wycieczka rowerowa po Wigierskim Parku Narodowym z przewodnikiem do miejscowości Krzywe /ok. 7 km w jedną stronę/

Zwiedzanie wystawy etnograficznej „Ocalić od zapomnienia”, wyprawa nad Suchar – powrót do Ośrodka

 

lub opcjonalnie z przewodnikiem:
przejazd autokarem do Krzywego, zwiedzanie wystawy etnograficznej „Ocalić od zapomnienia”, wyprawa nad Suchar, następnie przejazd do Starego Folwarku i zwiedzanie interaktywnego Muzeum Wigier w połączeniu z rejsem łodzią Leptodora II ze szklanym dnem (na łodzi – max. jednorazowo 9 os.).

 

13.00 – 14.00 obiad

Warsztaty chemiczne z wykorzystaniem produktów spożywczych lub warsztaty archeologiczne
Misja Trio Prehistoria

18.00 kolacja z karaoke


5 dzień

8.00 – 9.00 śniadanie, wykwaterowanie i wyjazd grupy


Propozycje warsztatów:
Przy wyborze jednych warsztatów - 20 zł/os.; dwóch warsztatów – 15 zł/os. za jedne warsztaty; trzech warsztatów – 10 zł/os. za jedne warsztaty.

Białoruska laleczka – warsztaty gałgankowe
Podczas dwugodzinnych warsztatów stworzymy mięciutką kukiełkę ze skrawków materiałów bez użycia igły. Jest to stara białoruska metoda robienia szmacianych lalek z płótna, waty i włóczki.

Warsztaty zdobnictwa drewnianego
Cieszące się dużą popularnością wśród dzieci i rodziców warsztaty prowadzone przez regionalnego twórcę ludowego. Na warsztatach uczestnicy samodzielnie lub z niewielką pomocą wyrzeźbią
i ozdobią drewnianą zabawkę.

Warsztaty meteorologiczne
Prezentacja multimedialna na temat przewidywania pogody zawierająca informacje wiązane
z historią nauk meteorologicznych i ich pożytku dla ludzkości. Budowanie konstrukcji ze styropianu wygenerowanej na torze wodnym fali tsunami. Zakończenie zajęć przewiduje tworzenie prawdziwego tornada w butelce oraz wyzwolenie sił wulkanicznych na przygotowanej przez uczestników makiecie.

Misja Trio Prehistoria
Czas przenieść się w prehistoryczną podróż do świata wymarłych gadów, niegdyś królujących na Ziemi. Podczas wycieczki dzieciaki odkryją niesłychane tajemnice dinozaurów. Po prezentacji multimedialnej nadejdzie czas na zabawę w archeologa
Każdy uczestnik zajęć będzie mógł wykopać kość dinozaura zatopioną w skale i przygotować ją do transportu

Warsztaty kulinarne
Uczestnicy warsztatów będą piec regionalne przysmaki. Proponujemy smaczne i efektownie wyglądające ciasto rodem z Suwalszczyzny – sękacz (tradycyjną metodą na ogniu) lub mrowisko. Wszyscy uczestnicy mają swój udział przy kręceniu wałkiem lub układaniu pojedynczych chrustów, sypaniu makiem i rodzynkami oraz polewaniu miodem.
Możemy również nauczyć się jak wypiekało się niegdyś chleb w domach, w piecach kaflowych. Po procesie pieczenia chleba, nasycimy się nim podczas degustacji.

 

ZAPRASZAMY!!!
 

linia